Abdullahu170584 Abdullahu170584
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost 22.44 what is the cost one pound.

Respuesta :

Cloefontenot Cloefontenot
  • 16-01-2020

Step-by-step explanation: 3.74 is the answer

Answer Link
ntowry
ntowry ntowry
  • 16-01-2020

Answer:

22.44/6 = 3.74

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Samyas dog is į as old as her. In 5 years, her dog will be į as old as her. Write an equation to represent this situation. How old is Samyas dog?​
What are some of the important challenges that Washington faced when he first took office?
please leave an explination ( step by step pleas!)
How does light move?
what specific type of damages happen to roads and coastlines from a CATEGORY 2 HURRICANE​
Who's excited for Christmas?!?! :D if not why?
-13=r/9+8 I suck at maths so if anyone could help with this problem it will help thank you!
Please, giving all my points. Combine and Simplify 48 (1/4x - 1/3y - 2/6x - 3/8y - 2/3) WRITE 2 WAYS
How is opera diffrerent from blues,gospel,and country music?
6. Write an equation of the line that passes through (3,8) and is perpendicular to the line y=5x−4.